Wycieczka objazdowa po europejskich zakładach chemicznych – relacja

W dniach 13-19 lutego 2017 roku odbyła się, zorganizowana przez nasze Koło, wycieczka po europejskich zakładach chemicznych. Można ją było śledzić na bieżąco na naszym funpage’u, tutaj znajdziecie zaś pełen opis naszej aktywności podczas tego wyjazdu.

Z Warszawy wyruszyliśmy w poniedziałek, 13-go lutego wczesnym rankiem aby zaraz po południu dotrzeć do zakładu PCC Rokita w Brzegu Dolnym. Zapoznaliśmy się z linią produkcji chloru oraz zwiedziliśmy laboratorium analityczne, w którym przeprowadza się kontrole jakości zarówno substratów jak i produktów z całego zakładu. Po zakończeniu zwiedzania czekała nas długa droga do Kolonii, gdzie spędziliśmy pierwszą noc odpoczywając i przygotowując się na koleiny dzień pełen atrakcji.

Wtorek zaczęliśmy o 9:00 rano od sycącego śniadania po czym wyruszyliśmy na zwiedzanie Kolonii. Zwiedziliśmy znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO katedrę, a najbardziej wytrzymali z nas weszli na jej szczyt, z którego mogli podziwiać całą panoramę Kolonii. Fani słodkości zwiedzili także, prowadzone przez Lindta, muzeum czekolady, gdzie mogli prześledzić proces jej produkcji od ziaren kakaowca do gotowych tabliczek i bombonierek. Bogatsi o znajomość nowego miasta udaliśmy się do niedalekiego Leverkusen, gdzie znajdują się zakłady Bayera. Usłyszeliśmy o historii firmy oraz planowanych kierunkach rozwoju. Wieczorem poszliśmy na spacer nad Ren oraz zobaczyć sławny most Hohenzollernów obwieszony kłódkami tysięcy zakochanych par.

Następny dzień i wycieczka do następnej firmy, tym razem BASF w Ludwigshafen. Po ogromnym zakładzie poruszaliśmy się autokarem. W trakcie przejazdu opowiadano nam o produktach wytwarzanych w poszczególnych placówkach oraz ogólnej organizacji pracy w zakładzie, która jest bardzo ważna zwłaszcza w miejscu, gdzie pracuje 60 tysięcy ludzi. Po objeździe fabryki opowiedziano nam, w muzeum BASF, o historii firmy, która zaczęła się od produkcji barwników przez kilkanaście osób, a skończyła na multi miliardowym przedsiębiorstwie. Następną atrakcją na naszej liście był sławny zamek w Heidelbergu, z którego podczas zachodu słońca roztaczały się piękne widoki. Dzień zakończyliśmy oglądając, w niemieckim pubie, dwa odbywające się akurat mecze ligi mistrzów. Bawiliśmy się świetnie i poszliśmy spać bardzo usatysfakcjonowani.

Czwartek to podróż do następnego kraju, Czech, gdzie mieliśmy zaplanowane oprowadzanie po zakładzie Pilsner Urquell w Pilźnie. Proces produkcji piwa specyficzny dla tego zakładu prześledziliśmy od surowego jęczmienia, chmielu i wody z pobliskiej rzeki, aż do butelkowania oraz magazynowania. Wycieczka zakończona była degustacją wytwarzanego tam trunku i każdy z nas uznał, że jest on najwyższej jakości. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do naszego hotelu w Pilźnie, a następnie w udaliśmy się w poszukiwaniu miejsca, w którym możemy dobrze zjeść. Dzień zakończyliśmy spacerem po starówce w Pilźnie.

Piątek to zwiedzanie huty szkła Rückl, gdzie poznaliśmy podstawy produkcji oraz obróbki szkła. Każdy z nas miał też okazję spróbować niełatwej pracy polegającej na dmuchania szkła w celu uzyskania określonego wyrobu. Po skończonym zwiedzaniu zakwaterowaliśmy się w hotelu w Pradze i udaliśmy się na spacer po rozległej praskiej starówce. Praga nocą wygląda pięknie zwłaszcza z Mostu Karola. Jako że następnego dnia mogliśmy nieco dłużej pospać, to po powrocie do hotelu bawiliśmy się wspólnie do późnych godzin nocnych.

Zabawa ta nie oznaczała jednak lenistwa następnego dnia. Po śniadaniu zwiedzaliśmy tę część starówki, na którą nie starczyło nam czasu poprzedniego dnia. Widzieliśmy zmianę warty przed praskim zamkiem, zwiedziliśmy Loretę czyli kompleks barkowych kościołów, praski ratusz ze sławnym zegarem oraz astrolabium, oraz bramę praską. Wieczorna część aktywności to znowu zabawa podczas której docierało do nas, że to niestety już koniec naszej wycieczki i czeka na nas już tylko długa droga powrotna do domu.

Nie upadamy jednak na duchu, bo wiemy, że już niedługo będziemy mieli okazję zwiedzić kolejne firmy jak i miasta w Polsce i zagranicą.